Promítání dokumentárního filmu Skauti bez lilie - 2. 6. 2017

04.06.2017 14:02

Oficiální text:

Osudy českého skautingu - to jsou české dějiny „v malém". Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon", a vždy museli volit strategii přežití. Nebyla jednotná. Ve filmu Skauti bez lilie se soustředíme na život skautů v „husákovském" dvacetiletí. Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? A mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.

Zápisek:

V pátek 2. června jsme se sešli v KD Holice k promítání dokumentu Skauti bez lilie, který připomíná historii skautského hnutí v období komunismu a zachycuje období od 50. let až po rané začátky let 90. Sešlo se nás rovných 33, což byl podle milého pana promítače nadstandartně vysoký počet ve srovnání s běžnými promítáními holického kina. Dorazilo dokonce i několik skautů z Pardubic a Přelouče. Pokud vás film zaujal, můžete si o něm víc přečíst, shlédnout trailer či najít termín příštího promítání na stránkách Skautského Institutu https://www.skautskyinstitut.cz/film/.

Silné dojmy a vznesené otázky jsme poté sdíleli a rozebírali nad domácí limonádou ještě dlouho do večera :)

Marťa F. (organizátorka akce)